• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر : شهرآرا
   تعداد بازدید: 473
   کد: 78183
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۰۶/۱۲

   میزان آلودگی صوتی فرودگاه مشهد تعیین می‌شود

   بیشتر فرودگاه‌های دنیا مجهز به سیستم نویز مونیتورینگ بوده و آلودگی صوتی هواپیماهایی که در آن‌ها فرود می‌آیند را به صورت آنلاین اندازه‌گیری می‌کنند. از سوی دیگر هواپیماهایی که بیش از حد مجاز آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند جریمه شده و در برخی فرودگاه‌ها نیز به آن‌ها اجازه فرود داده نمی‌شود.
   میزان آلودگی صوتی فرودگاه مشهد تعیین می‌شود

   به دنبال انتشار گزارش میدانی شهرآرا درخصوص مشکلات ایجاد شده برای مردم به‌سبب پرواز هواپیماهای بی‌شمار فرودگاه شهیدهاشمی‌نژاد از روی بخش زیادی از کلانشهر مشهد با عنوان «پرواز روی اعصاب!»، تعداد زیادی از شهروندان مشهدی ساکن در محدوده اطراف فرودگاه با ارسال پیامک یا در تماس با روزنامه شهرآرا ضمن تقدیر از روزنامه مردم مشهد به‌منظور پرداختن به این موضوع، خواستار پیگیری مشکل آلودگی صوتی پرواز هواپیماها تا رفع مشکلات موجود شدند.

   قانونی که هست ولی اجرا نمی‌شود
   به گزارش شهرآرا بیشتر فرودگاه‌های دنیا مجهز به سیستم نویز مونیتورینگ بوده و آلودگی صوتی هواپیماهایی که در آن‌ها فرود می‌آیند را به صورت آنلاین اندازه‌گیری می‌کنند. از سوی دیگر هواپیماهایی که بیش از حد مجاز آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند جریمه شده و در برخی فرودگاه‌ها نیز به آن‌ها اجازه فرود داده نمی‌شود.
   در کشورمان نیز بر اساس قوانین موجود امکان اخذ جریمه از منابع ایجاد آلودگی صوتی نظیر هواپیماها وجود دارد.
   در همین رابطه، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به مشکلات آلودگی صوتی و هوایی فرودگاه مشهد می‌گوید: متاسفانه هر ساله با افزایش تعداد پروازهای فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد، بر میزان مشکلات آلودگی صوتی ناشی از پرواز هواپیماها در کلانشهر مشهد افزوده می‌شود.
   محمد عرفانی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا با بیان اینکه بر اساس قانون، ایجاد آلودگی صوتی ممنوع است، ابراز می‌کند: در این راستا سازمان محیط زیست وظیفه دارد تا با افراد یا نهادهایی که با بی‌اعتنایی به قانون، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند، برخورد کند.
   «سازمان محیط زیست تاکنون به موضوع دریافت جریمه از فرودگاه مشهد به دلیل ایجاد آلودگی صوتی ناشی از نشست و برخاست هواپیماها ورود نکرده است»
   این مطلب را معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان می‌گوید و ادامه می‌دهد: این مهم نیازمند تعیین سهم فرودگاه در ایجاد آلودگی صوتی کلانشهر مشهد است که البته تاکنون اقدامی در این راستا انجام نگرفته است.
   وی تصریح می‌کند: اخیرا مقرر شد با همکاری شهرداری مشهد دستگاه‌های سنجش آلودگی صوتی در برخی نقاط سطح شهر نصب شود تا پس از تهیه نقشه آلودگی صوتی مشهد برای اخذ جریمه از فرودگاه به نسبت میزان آلودگی صوتی که ایجاد می‌کند، اقدام شود.

   چاره‌ای جز جابه‌جایی فرودگاه مشهد نداریم
   معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی تاکید می‌کند: در طول روز متوسط ١۶٠پرواز در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد انجام می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود این میزان در ١٠سال آینده به ۴۴٠پرواز افرایش یابد؛ در نتیجه با افزایش میزان آلودگی صوتی ناشی از پرواز هواپیماها بیش از پیش آرامش مردم با خطر روبه‌رو می‌شود.
   عرفانی با تاکید بر اینکه چاره‌ای جز جابه‌جایی فرودگاه مشهد نداریم، خاطرنشان می‌کند: امکان اینکه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد با این عظمت چند ماهه به خارج از شهر منتقل شود، وجود ندارد اما در شرایط کنونی و به‌عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت می‌توان از تداوم روند توسعه این فرودگاه جلوگیری شود.
   معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی می‌گوید: پیشنهاد سازمان محیط زیست برای رفع مشکل آلودگی صوتی و هوای فرودگاه مشهد در درازمدت، ایجاد فرودگاه جدید در خارج از شهر است که امیدواریم اقدامات لازم در این ارتباط انجام گیرد.

   انتقال فرودگاه مطالبه عمومی باشد
   شهردار مشهد هم پیش از این با انتقاد از بی‌توجهی به آلودگی صوتی ایجاد شده در شهر به‌دلیل تردد مداوم هواپیماها گفته بود: متاسفانه مسیر تردد هواپیماها دقیقاً از وسط شهر بوده و صدای گوش‌خراش آن‌ها از بولوار فرودگاه تا میدان آزادی شنیده می‌شود.
   سیدصولت مرتضوی ضمن تاکید بر اینکه جابه‌جایی فرودگاه بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد باید به‌عنوان یک مطالبه عمومی توسط مردم و رسانه‌ها تا حصول نتیجه دنبال شود، افزوده بود: این سروصداها اعصاب شهروندان مشهدی را به هم ریخته و آسایش مردم را سلب کرده است و باید هرچه سریع‌تر برای جابه‌جایی فرودگاه بین‌المللی مشهد تصمیم‌گیری شود.

   میزان آلودگی صوتی فرودگاه تعیین می‌شود
   با این حال، مدیر محیط زیست شهری و توسعه پایدار شهرداری مشهد هم دراین‌باره می‌گوید: آلودگی صوتی ناشی از پرواز هواپیماها بر روی شهر مشکلات متعددی را برای شهروندان برخی مناطق شهر مشهد ایجاد کرده است.
   محمد پذیرا با اشاره به حجم فراوان پروازهای روزانه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد می‌افزاید: یکی از راهکارهایی که می‌تواند در امر کاهش مشکلات ایجاد شده بر اثر قرارگرفتن فرودگاه در محدوده شهری موثر واقع شود، انتقال فرودگاه به خارج از شهر است.
   وی ادامه می‌دهد: اقدامات لازم برای تهیه نقشه آلودگی صوتی مشهد در حال انجام است که با تدوین این نقشه، میزان آلودگی صوتی ایجاد شده توسط فرودگاه مشهد نیز تعیین می‌شود.
   وی با تاکید بر ضرورت رفع مشکل آلودگی صوتی فرودگاه مشهد می‌گوید: آلودگی صوتی موجب بروز احساس خستگی، مشکلات عصبی و در درازمدت باعث ایجاد بیماری‌های خاصی در انسان می‌شود؛ ازاین‌رو موضوع انتقال فرودگاه مشهد باید به‌عنوان یک اولویت با جدیت در دستورکار قرار گیرد.
   مدیر محیط زیست شهری و توسعه پایدار شهرداری مشهد همچنین اظهار امیدواری می کند که با پیگیری رسانه ها و جدیت مسئولان مشکلات مردم در خصوص آلودگی های صوتی و همچنین هوایی ناشی از پرواز هواپیما ها برطرف شد.

   کلید واژه ها: آلودگی صوتی - فرودگاه مشهد -
   تعداد بازدید: 473
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

آدرس :

مشهد - بزرگراه غدیر - خیابان فدائیان اسلام - بلوار چمن - حدفاصل خیابان چمن 19 و 21-جنب مرکز بهداشت شماره 2

تلفن :05133429197
فاکس :05133429197داخلی105
رایانامه :payesh@mashhad.ir
مجموع بازدیدها : 4,248,381
تعداد بازدید امروز : 436
تعداد بازدید دیروز : 623
آخرین به روزرسانی : 1400/06/02
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد/ طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد