• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر : خبرخودرو
   تعداد بازدید: 466
   کد: 88045
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

   شهرداری برای حل مشکل آلودگی هوا طرح مدون و روشن دارد

   اجرای تصمیمات در حوزه آلودگی هوا اول نیاز به مدیریت صحیح دارد
   شهرداری برای حل مشکل آلودگی هوا طرح مدون و روشن دارد

   به گزارش خبرخودرو، شهردار تهران در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا با بیان اینکه از 180لیتر سوخت مصرفی در تهران 50 هزار لیتر آن در پمپ بنزین ها تبخیر می شود، گفت: گاهی اوقات با اطلاعات درست آدرس غلط می دهیم و افکار عمومی را گمراه می کنیم. غافل از این که افکارعمومی دیر یا زود متوجه واقعیت می شوند .

   قالیباف در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا که با حضور وزیربهداشت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از اندیشمندان خارجی برگزار شد، با اشاره به اینکه آلودگی هوا تنها مختص کشور ما نیست و یک چالش برای سایر کشورهای دنیا و شهرها محسوب می شود، اظهارداشت: در ایران هم چندسال قبل می گفتیم تنها تهران درگیر مشکل آلودگی هواست. این درحالی است که امروز 5 تا 6 شهر دیگر نیز به طور جدی با این مشکل درگیر شدند. البته مساله آلودگی هوا در تهران به دلیل اینکه این شهر پایتخت سیاسی کشور است مورد توجه قرار می گیرد اما این موضوع در سایر شهرها گاها مورد بی توجهی و فراموشی قرار می گیرد .

   وی با تاکید بر اینکه امروز منابع و عوامل خطرساز آلودگی هوا بر ما مسلط شده اند و خود را تثبت می کنند، گفت: متاسفانه بخشی از این موضوع تبدیل به فرهنگ مردم و مسوولان ما شده است. درواقع به نوعی با این موضوع کنار آمده ایم و از امروز به فردا محول می کنیم که این خطر بزرگی است. ضمن اینکه گاهی اوقات با اطلاعات درست آدرس غلط می دهیم و افکار عمومی را گمراه می کنیم . غافل از این که افکارعمومی دیر یا زود متوجه واقعیت می شوند .

   شهردار تهران ادامه داد: گاهی در بحث آلودگی هوا صحبت از ساخت اتوبان، پل ، خودرو ، بلند مرتبه سازی و باد می شود. بعضی اطلاعات درست می دهند اما نتیجه غلط از آن می گیرند که این امر کاملا اشتباه است .در واقع آیا می توانیم بگوییم اتوبان باعث آلودگی هوا می شود؟ این مثل آن است که بگویم ساخت چاقو باعث کشتن انسان ها می شود . دراین بحث، مهم استفاده درست از ظرفیت هاست .

   قالیباف با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا ماحصل دو دهه است، تصریح کرد: به جرات می گویم در کمتر از دو دهه می توانیم بر آن مسلط شویم و در 5 تا6 سال می توانیم به شرایط قابل قبول برسیم. براین اساس کاهش آلودگی هوا هم امکان پذیر است و هم طولانی نیست .

   وی با اشاره به تجربه مسکوسیتی دربرنامه کاهش آلودگی هوا از اواخر دهه 90 تا سال 2006 گفت: این شهر با جمعیتی بیشتر از تهران با وضعیت اقتصادی نه چندان مطلوب و شرایط اقلیمی شبیه تهران توانست در یک بازه زمانی وضعیت آلودگی هوا را به نقطه قابل قبولی برساند.

   شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع کاهش CO در تهران اظهارکرد: زمانی که من رییس پلیس بودم و سرکار خانم ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع CO یکی از بحث های اصلی شهر ما بود . البته با همکاری و توافق توانستیم در کمتر از چندسال این موضوع را حل کنیم. به طوری که دیگر شاهد چنین موضوعی در تهران نیستیم. درست در همان زمان که رییس پلیس بودم در خصوص بحث فرهنگسازی هم برخی می گفتند مردم ما به فرهنگ ترافیک بها نمی دهند .من در آن دوره طرح مدونی را به دولت برای موضوع ترافیک ارایه دادم .

   قالیباف افزود: دولت درآن زمان گفت اگر بتوانیم یک بند از این طرح که شامل بستن کمربند برای راننده هاست را اجرا کنید، پای کار می ایستیم . دراین خصوص دولت به من مهلت شش ماه داد و من در جلسه دولت با این شرط که هیچ یک از اعضا در این خصوص مصاحبه نکنند، شرط را پذیرفتم و در کمتر از دو ماه شاهد فرهنگسازی در خصوص بستن کمربند ایمنی در کشور بودیم، به طوری که امروز حتی بدون حضور پلیس هم بالغ بر 75درصد از مردم از کمربند ایمنی استفاده می کنند .

   شهردار تهران با بیان اینکه ما تجربه های موفقی در کشور داریم ، اما نمی دانم چرا به آنها بی توجهی می شود، گفت: واقعیت این است که ما نیازمند بحث کارشناسی و اطلاع رسانی دقیق هستیم. شهرداری امکانات علمی خوبی دارد و به طور مرتب به مردم اطلاع رسانی می کند. حتی در دوره 22 روزه الودگی هوا هم ما هیچ وقت از اطلاع رسانی به مردم دریغ نکردیم . چرا که مردم باید واقعیت را بدانند که هم در حفظ جان خود کوشا باشند و هم در مورد خطر بزرگی که وجود دارد، آگاه باشند .

   قالیباف با تاکید بر اینکه موضوع کاهش آلودگی هوا نباید گفت و گوی سیاسی بین مدیران باشد، خاطرنشان کرد: ما و دولت باید با هم موضوع را حل کنیم. در این خصوص هم باید کارشناسان تصمیم بگیرند و ما مدیران به دور از گفت وگوی های سیاسی تصمیمات را پیگیری و اجرایی کنیم تا موضوع حل شود.

   به گفته وی امروز شناخت لازم نسبت به موضوع آلودگی هوادر کشور وجود دارد و تنها نیاز به اقدامات اجرایی است .

   قالیباف درادامه سخنانش به دو رویکرد قالب درخصوص آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: یک نگاه می گوید که بگذاریم آلاینده ها تولید شوند و بعد به دنبال حل آن باشیم . نگاه دوم که نگاه شهرداری تهران و البته کارشناسان است بر این است که نباید بگذاریم که آلاینده ها تولید شوند. ما برای این کار در شهرداری تهران مطالعات دقیقی را با دانشگاه ها انجام دادیم و به جمع بندی دقیقی رسیدیم .

   وی ادامه داد: درحال حاضرسالانه 800 هزار تن آلاینده تولید می شود که این به معنای تولید تقریبا دوهزار تن آلاینده است . مطالعات ما نشان می دهد 80درصد آلایندگی ناشی از وسایل نقلیه متحرک در شهر است و 20 درصد از سایر عوامل است .

   قالیباف با بیان اینکه سهم مصرف خانگی از آلودگی هوا تنها 2.2 درصداست، تصریح کرد: سوال اینجاست که چطور می گویم 40 درصد از آلایندگی مربوط به وسایل خانگی است؟ البته ما قبول داریم که صرفه جویی در مصرف گاز شرط عقل است اما باید بپذیریم که مصرف گاز خانگی تاثیر چندانی درآلودگی هوا ندارد.

   وی تاکید کرد: حدود 50 درصد از 80 درصد آلایندگی های که مربوط به وسایل نقلیه متحرک است ناشی از 400 هزار خودرو است قبول داریم بسیاری با این خودروها امرار معاش می کنند، اما ما می توانیم با رعایت تمامی ملاحظات مردم مشکل آلودگی های ناشی از خودروها را حل کنیم .

   شهردار تهران درادامه با انتقاد از انتقال اتوبوس ها و مینی بوس های فرسوده به پایتخت گفت: استفاده از اتوبوس ها و مینی بوس های فرسوده در شهر را ممنوع می کنیم، اما به دلیل ضعف مدیریت در اجرا از همین وسایل درتهران به عنوان سرویس نهادهای دولتی و غیردولتی استفاده می کنیم .

   قالیباف با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تولید موتور انژکتوری از شهریور سال 95 عنوان کرد: این اقدام خوب است اما می توانیم از مردمی که از موتور استفاده می کنند بخواهیم از موتور انژکتور استفاده کنند. چطور ما می توانیم 100 هزارخودرو به مردم بدهیم اما نمی توانیم برای 8 هزار پیکانی که در تهران به عنوان تاکسی فعالیت می کنند، کاری کنیم .

   وی با تاکید بر همکاری شهرداری تهران با دانشگاه های داخلی و خارجی برای شناسایی منابع الاینده در تهران تصریح کرد: واقعیت این است که ما تجهیزات لازم برای شناسایی منابع 2.5 میکرون الاینده داخل شهر را نداشتیم و این اساس با همکاری دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه های خارجی توانستیم اطلاعات موجود را به درستی تحلیل کنیم، به طوری که در حال حاضر به راحتی می توانیم بگویم از ژانویه و فوریه 2015 منابع آلاینده دقیقا چه چیزهایی هستند .

   شهردارتهران بنزین و گازوئیل را یکی ازمهمترین عوامل شکل گیری آلودگی هوا عنوان کرد و گفت: ما برای حل مشکل طرح مدون و روشن داریم اما اجازه نمی دهیم به شکل کاریکارتوری اجرا شود. در واقع این طرح باید دقیق و با یک پیوست اجتماعی و فرهنگی محکم انجام شود .

   قالیباف با تاکید بر سهم توسعه حمل ونقل عمومی در کاهش آلودگی هوا در تهران گفت: زمانی که شهرداری را تحویل گرفتیم سالانه 2.5 کیلومتر خط مترو در تهران کشیده می شد، اما امروز این آمار به 30 کیلومتر در سال رسیده است ضمن اینکه برای امسال و سال آینده این میزان به بالای 60 کیلومتر افزایش پیدا می کند .

   وی ادامه داد: من 33 ایستگاه مترو در ابتدای کار تحویل گرفته ام که امروز تعدادایستگاه ها به بیش از 100 ایستگاه رسیده است و تاپایان سال 96 هم به بیش از 160 ایستگاه افزایش می دهیم. این در شرایطی است که دولت دراین زمینه با ما همراهی نمی کند و از سهم 50 درصدی اش هم کمتر از 50 درصد پرداخت می کند .

   شهردار تهران با اشاره به مسوولیت دولت مبنی بر تولید و توزیع اتوبوس های دارای استاندارد یورو 4 گفت: مطالعات ما نشان می دهد هر موتورسیلکت در هر کیلومتر 15 گرم آلاینده تولید می کند. این در حالی است که یک خودروی یورو 4 در هر کیلومتر تنها 1.18 گرم الاینده تولید می کند .

   وی ادامه داد: تحت این شرایط باید کاری انجام دهیم و تصمیم بگیریم، نه آنکه 6 هزارو 500 خودروی پیکان کابراتوری به عنوان تاکسی را در تهران داشته باشیم . این خودروها که وزن آنها هزار و 200 کیلوگرم است در سال بیش از 1200 کیلوگرم آلاینده 2.5 میکرونی وارد شهر می کنند.ایا نمی توانیم برای این خودروها و یا نیسان های آبی فکری کنیم؟

   محمدباقر قالیباف با اشاره به مصوبه دولت در سال 1390 مبنی بر دستورالعمل های ورود خودرو به کلانشهرها تصریح کرد: متاسفانه این مصوبه هیچگاه اجرا نشد. دولت یازدهم هم در اردیبهشت سال 93 یک سری مصوبه برای خودروها تعیین کرد. ما به عنوان مدیریت شهری تابع مصوبه دولت بودیم و در برج 6 در شورای عالی ترافیک تصمیم گرفتیم تا طرح ال ای زد را در مرکز شهر اجرا کنیم.

   وی بابیان اینکه خودروها عمدتا درمرکز شهر تردد می کنند، خاطرنشان کرد: براساس همین نگاه طرح ال ای زد آماده شد و قرار بود تنها درمرکز شهر اجرا شود که آقایان گفتند که شما اختیار ندارید که تصمیم گیری کنید و طرح که قرار بود آبانماه اجرا شود، درنهایت اجرا نشد.

   قالیباف ادامه داد: درست است که اجرای این تصمیمات نیاز به بودجه دارد اما قبل از آن نیاز به مدیریت و استفاده درست از ظرفیت ها دارد. ما علاوه بر این مشکلات، مشکل کیفیت صنعت، ساخت و ساز و کیفیت سوخت را هم داریم .

   وی با تاکید بر تلاش مجدانه وزارت نفت در خصوص توزیع سوخت استاندارد گفت: روزانه 180هزارلیتر سوخت در تهران مصرف می شود که 50 هزار لیتر آن در پمپ بنزین تبخیر می شود .

   شهردار تهران تاکید کرد: وزارت نفت همچنین در حوزه گازوئیل نیز اقدامات مطلوبی را انجام داد به طوری که امروز در حوزه گازوئیل از 7 هزار پی پی ام به زیر 50 پی پی ام رسیده ایم، اما با وجود تمامی این اقدامات زمانی که این سوخت وارد موتور پیکان کاربراتوری یا اتوبوس های فرسوده می شود باز هم نتیجه ای جز الودگی هوا ندارد .

   قالیباف درپایان با انتقاد از اینکه اتوبوس ها بدون فیلتر دوده از کارخانه خارج می شوند، خاطرنشان کرد: باورکنید که موضوع کاهش آلودگی هوا هم سخت و هم آسان است . به جرات می گویم که ما حداقل 50 درصد از شرایط امروز را می توانیم با توجه به راهکارهای علمی بهبود دهیم. واقعیت این است که هم مشکل را می دانیم و هم می توانیم اما نمی دانم چرا نمی خواهیم اقدامات لازم را انجام دهیم .


   تعداد بازدید: 466
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

آدرس :

مشهد - بزرگراه غدیر - خیابان فدائیان اسلام - بلوار چمن - حدفاصل خیابان چمن 19 و 21-جنب مرکز بهداشت شماره 2

تلفن :05133429197
فاکس :05133429197داخلی105
رایانامه :payesh@mashhad.ir
مجموع بازدیدها : 4,307,770
تعداد بازدید امروز : 1,324
تعداد بازدید دیروز : 1,110
آخرین به روزرسانی : 1400/07/19
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد/ طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد