• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 484
   کد: 123196
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۱/۰۷
   یک عضو کمیسیون کشاورزی مطرح کرد:

   تصویب لایحه هوای پاک مهم‌ترین گام مجلس برای مقابله با آلودگی هوا

   تصویب لایحه هوای پاک مهم‌ترین گام مجلس برای مقابله با آلودگی هوا
   تصویب لایحه هوای پاک مهم‌ترین گام مجلس برای مقابله با آلودگی هوا

   محمدعلی کیخا گفت: تصویب لایحه هوای پاک در کمیسیون کشاورزی مهم‌ترین اقدام نمایندگان برای کاهش آلودگی هوا بود که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

   به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، احمدعلی کیخا در توضیح معضل آلودگی هوا و اقداماتی که نمایندگان در سال ۹۵ دنبال کردند، گفت: آلودگی هوا معضلی است که شهروندان تهرانی و بسیاری دیگر از کلان‌شهرها برای سال‌ها با آن مواجه هستند، در واقع با وجودی که به طور مداوم از این معضل سخن گفته شده اما متأسفانه کمتر شاهد به کارگیری اقدامات عملی مناسب از سوی دستگاه‌های مسئول بوده‌ایم.

   نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مدیریت آلودگی هوا نیازمند رفع عوامل مؤثر در آلودگی است، بنابراین برای کاهش آلودگی هوا می‌توان بهبود کیفیت تمامی خودروها مانند تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و دیگر خودروها را مورد توجه قرار داد و تدابیری به کار گرفت تا خودروها با راندمان و بهره‌وری بهتری از سوخت استفاده کنند تا کمتر آلودگی ایجاد کنند.

   وی با بیان اینکه رفع آلودگی هوا باید دغدغه جدی مسئولان باشد، گفت: نمایندگان نیز از همین رو در سال گذشته بررسی عوامل کاهش آلودگی هوا را در دستور کاری خود قرار دادند.

   کیخا با یادآوری ارسال لایحه هوای پاک از سوی دولت به مجلس، گفت: این لایحه به طور خاص و ویژه در جلسات کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست بررسی و در این کمیسیون تصویب شد، در واقع رفع آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نمایندگان در سال گذشته بود منتهی به دلیل بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶، طرح این لایحه در صحن علنی به تعویق افتاد.

   این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش از این تاکنون سابقه ورود رئیس مجلس به تعیین تکلیف جزئیات یک لایحه وجود نداشته است، تصریح کرد: در حقیقت حضور ریاست مجلس در تمام جلسات بررسی جزئیات لایحه هوای پاک نشان از اهمیتی دارد که وی و مجلسی‌ها برای هوای پاک قائلند.

   کیخا در ادامه جزئیاتی از لایحه هوای پاک را یادآور شد و گفت: در این لایحه به معافیت خودروهای شخصی و دولتی تا دو سال از انجام معاینه فنی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای جایگزین خوردوهای فرسوده، معافیت از پرداخت مالیات برای واردکننده‌های خودروهای برقی، تعیین حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا، تبدیل پسماند به انرژی یا کود، پیشنهاد واریز ۲۰ درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هوای پاک به صندوق توسعه محیط زیست و مواردی از این دست را شامل می‌شود.

   عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این لایحه به هیئت رئیسه تقدیم شده و در نخستین روزهای کاری مجلس در دستور صحن قرار خواهد گرفت از این رو امیدواریم برای سال‌های آتی روزهای کمتری را با آلودگی هوا همراه باشیم.
    

   تعداد بازدید: 484
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

آدرس :

مشهد - بزرگراه غدیر - خیابان فدائیان اسلام - بلوار چمن - حدفاصل خیابان چمن 19 و 21-جنب مرکز بهداشت شماره 2

تلفن :05133429197
فاکس :05133429197داخلی105
رایانامه :payesh@mashhad.ir
مجموع بازدیدها : 4,248,420
تعداد بازدید امروز : 475
تعداد بازدید دیروز : 623
آخرین به روزرسانی : 1400/06/02
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد/ طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد